logo ytat
facebook    logo ins

Dla mediów

2. MIĘDZYNARODOWE TRIENNALE TKANINY MŁODYCH
YTAT – ŁÓDŹ 2016 

druga edycja międzynarodowej wystawy i konkursu dla studentów oraz sympozjum
„Młoda Tkanina” towarzyszące

15. Międzynarodowemu Triennale Tkaniny w Łodzi.

Wydarzenie objęła patronatem honorowym Małżonka Prezydenta RP Agata Kornhauser-Duda

2. Międzynarodowe Triennale Tkaniny Młodych – YTAT Łódź 2016 to projekt skierowany do studentów studiów I i II stopnia  (a także absolwentów, którzy otrzymali dyplom licencjacki lub magisterski w minionym roku) z 21 Uczelni Artystycznych: Ukrainy, Estonii, Czech, Słowacji, Słowenii, Litwy, Bułgarii, Rumunii, Finlandii, Belgii, Francji, Stanów Zjednoczonych i Japonii oraz Polski. Zgodnie z regulaminem pedagodzy każdej z zainteresowanych projektem uczelni artystycznych przeprowadzają preselekcję prac swoich studentów i typują najciekawsze realizacje do prezentacji na wystawie. Podczas tegorocznej edycji zaprezentowanych zostanie 46 prac, 66 młodych artystów zgłoszonych w dwóch kategoriach: projektowanie tkaniny i tkanina artystyczna. Jury, w składzie: Daniela Krystyna Jałkiewicz (Polska), Thomas Cronenberg (Niemcy), Michael Brennand-Wood (Wielka Brytania) wyłoni laureatów tych dwóch konkurencji.

Organizatorem wydarzenia są: KATEDRA TKANINY i KATEDRA DRUKU NA TKANINIE Akademii Sztuk Pięknych im. Władysława Strzemińskiego w Łodzi. Współorganizatorem jest Centralne Muzeum Włókiennictwa.
Od 09. 05.2016 do 21.08. 2016 roku studenci z 14 krajów prezentują swoje prace w prestiżowym miejscu – salach wystawowych Centralnego Muzeum Włókiennictwa przy ul. Piotrkowskiej 282 w Łodzi. Wystawa studentów odbywa się równolegle z wystawą dojrzałych i uznanych na świecie artystów 15 Międzynarodowego Triennale Tkaniny. Uroczyste otwarcie wystawy i wręczenie nagród laureatom odbędzie się dnia  09.05 2016 r. o godz. 17.00 w Centralnym Muzeum Włókiennictwa.

Po raz pierwszy Międzynarodowe Triennale Tkaniny Młodych zostało poszerzone  o sympozjum „Młoda Tkanina – edukacja – stan aktualny, kierunki rozwoju, prognozy na przyszłość” stając się tym samym platformą do prezentacji efektów kształcenia w zakresie tkaniny projektowej i artystycznej, miejscem dyskusji nad kierunkiem i możliwościami rozwoju tej dziedziny. Swoim doświadczeniem podczas sympozjum podzieli się ze słuchaczami 10 prelegentów reprezentujących europejskie oraz światowe ośrodki akademickie oraz 2 gości specjalnych: profesor Michael Brennand-Wood oraz Lala de Dios, przewodnicząca European Textile Network. Czas trwania sympozjum 10.05.2016 r. w godz. 9.00-15.00, Centrum Promocji Mody, ul. Wojska Polskiego 121, w Łodzi.

Wystawa oraz sympozjum towarzyszą 15. Międzynarodowemu Triennale Tkaniny, którego organizatorem jest Centralne Muzeum Włókiennictwa w Łodzi. 

2 Międzynarodowe Triennale Tkaniny Młodych – YTAT Łódź 2016 zostało dofinansowane ze środków
Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego.


Pobierz artykuł - pobierz (.pdf)